Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/siecmilosci.pl/includes/menu.inc).

Umowa zlecenie - na co powinniśmy uważać podczas podpisywania?

  • Posted on: 5 July 2018
  • By: addmean
Umowa zlecenie jest to jedna z umów cywilnoprawnych, mieniona również umową śmieciową, jest coraz to entuzjastyczniej wykorzystywaną formą współpracy z pracobiorcami.


Jej podpisanie niesie ze sobą – z punktu widzenia pracownika – mnóstwo niedogodności a także niedużo korzyści.
Z punktu widzenia chlebodawcy sytuacja jest odwrotna. Z jakiego powodu? Gdyż umowa (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-na-czym-polega-rebranding) zlecenie to umowa cywilnoprawna więc nie podlega kodeksowi pracy. Ten dotyczy osób zaangażowanych na bazie umowy o pracę. Chlebodawca zatem nie uiści za pracownicze badania (odwieź www) osoby współdziałającej na podwalinie umowy zlecenia, nie wyśle jej także na szkolenia z zakresu BHP. Nie będzie musiał również prowadzić dla zatrudnionego osobowej teczki ani także ewidencji czasu pracy. Chlebodawca zyskuje też na tym, iż zleceniobiorca nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Co więcej współpracę ze zleceniobiorcą można właściwie anulować w każdym momencie, nie martwiąc się okresami wypowiedzenia. Wszystko to sprawia, iż taka forma świadczenia pracy będzie dla pracodawców pożądana.


umowa zlecenie wzór
Author: Butz.2013
Source: http://www.flickr.com


Co zyskują na umowie cywilnoprawnej pracobiorcy? Dla nielicznej grupy będzie to dobra okazja do dorobienia w przypadku, gdy pracują już gdzieś na pełen etat. Umowa cywilnoprawna umożliwia im giętkość w świadczeniu usług. Dla drugich to sposobność do jakiegokolwiek. Atutem dla zatrudnionego jest to, że pracodawca nie może nakazać realizowania zlecenia w określonym miejscu a także czasie, dlatego że jest to zapis specyficzny dla umowy o pracę, natomiast gdyby takową pracodawca chciał podpisać, zrobiłby to.
Formalnie zleceniodawca oczekuje wyłącznie, że zlecenie będzie realizowane w określonym czasie, zatem zleceniobiorca może powierzyć jego wykonanie komuś innemu, chociaż w praktyce zdarza się to niesłychanie rzadko. Czasem więc korzystniejsza dla pracownika będzie umowa zlecenie wzór której bez kłopotu ściągniesz z internetu.