Typy podatku dochodowego, które wylicza najwięcej mieszkańców naszego kraju

  • Posted on: 3 January 2018
  • By: addmean
Podatek PIT nazywany też dochodowym, z pewnością jest jednym z najczęstszych rzeczy, które mamy w wyobraźni, kiedy słyszymy wyraz podatek. Nic w tym dziwnego, bo jako jeden z niewielu zobowiązań leży on w gestii zatrudnionego, a nie pracodawcy. Jednak mało kto ma świadomość, że rodzajów PITu jest całkiem sporo, z powodu tego że ludzie mają możność pobierania przychodów z rozmaitych miejsc i działalności gospodarczych.


deklaracja pit
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
Najpopularniejszą operacją wykonywaną przez obywateli jest niewątpliwie rozliczenie PIT 37. Tyczy się ona bowiem zatrudnionych we wszystkich firmach i instytucjach państwowych. Dlatego też, gdy nadchodzi termin kiedy rozliczenie PIT 37 trzeba uiścić w przeciągu paru dni, kolejka do instytucji skarbowej ciągnie się niemalże do samych drzwi. Kiedy, jak wiele innych obywateli postanowimy wyprawić się w tę podróż w ostatni dzień może wydarzyć się tak, iż przed nadejściem godziny zakończenia pracy, nie zdążymy dojść do okienka i nasza sprawa nie zostanie rozpatrzona. Nie ma jednak co panikować, gdyż w podobnej sytuacji znalazły się dziesiątki ludzi. Gdy sprawy przyjmą owy obrót zawsze pozostaje ratunek w postaci internetu i możności jaką zyskaliśmy przy obliczaniu PIT 2015 on-line. Jednak czasem może wydarzyć się podobnie jak na portalach internetowych rozliczających PIT 2015 on-line, czyli w grę wchodzi możliwość przeciążenia serwerów. Taka sprawa nie będzie miała prawa bytu przy mniej popularnych podatkach dochodowych, których termin rozliczenia jest inny od tego powszechnego. Za wspaniały przykład może posłużyć tu PIT 4R. Za tą skomplikowaną nazwą stoi świadczenie uiszczane między innymi przez osoby, które stwarzają miejsce pracy w swoim gospodarstwie domowych, dla przykładu jako pomoc, a także przez instytucje wypłacające obywatelom świadczenia, takie jak renta.


wypełnianie PIT przez internet
Author: Juha Kettunen
Source: http://www.flickr.com
Jak więc wyraźnie widać podatek PIT ma wiele oblicz i to od faktu jaką inicjatywę gospodarczą podejmiemy i jakie jest źródło naszych przychodów zależy, który typ będziemy musieli rozliczać. Jednak niezależnie od typu PITu, warto pamiętać o obowiązujących ramach czasowych, które w tej sprawie są kluczowe, bo nie dotrzymując ich być może będziemy zmuszeni uiszczać wyszczególnione w ustawie kary - pit 2015 online.