Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/siecmilosci.pl/includes/menu.inc).

Jak efektywnie opracować domowy budżet?

  • Posted on: 13 November 2018
  • By: addmean
Nadchodzi końcówka miesiąca, a Ty kolejny raz planujesz odmrażać gotowe jedzenie do dnia wypłaty? Wizja nadprogramowych kosztów przeraża Cię? Zobacz nasz artykuł oraz dowiedz się jakim sposobem efektywnie opracować domowy budżet.
pieniądze
Source: pixabay.com


Planowanie budżetu miesięcznego zaczynamy od zreasumowania środków, którymi w danej chwili dysponujemy, wliczając te, jakie zostały z minionego miesiąca i otrzymany przelew z wynagrodzeniem. Do podsumowania budżetu dodajemy pieniądze, jakie mamy na koncie, w portmonetce czy też na drugich bankowych rachunkach. Następnie w ustalaniu założeń domowego budżetu przechodzimy do zapisania całkowitych kosztów, jakie trzeba ponieść. Na początek przyjrzyjmy się wyłącznie kolejnemu miesiącowi. Co będzie nam do tego konieczne? Na pewno rachunki za energię, wodę itp., paragony (przykładowo za większe zakupy spożywcze), a także karteczka i ołówek.


Na środku zapisujemy sumę netto naszych płac (uwzględniając dodatki dla przykładu w formie premii). Pierwsza część dotyczyć będzie kosztów, jakie są stałe, a więc: opłata za wodę, energię, czynsz za mieszkanie, telewizję, raty (zobacz link do strony) zadłużenia, ubezpieczenia, wydatek na paliwo i przejazdy komunikacją miejską - wszystkie kwoty zapisujemy obok i pod spodem sumujemy.

Jeśli omawiany temat Cię zaintrygował, sprawdź szybko ten świetny link - znajdziesz w tym miejscu mnóstwo przydatnych informacji.

Następna partia wydatków to te, jakie przeznaczamy na konsumpcję - sprawunki spożywcze, życie kulturalne (teatr) po czym kolejny raz - oddzielamy i dodajemy.
Zestawiamy planowane koszty z sumą wynagrodzenia. Jesteś na plusie? To doskonale! Jest minus? Przeanalizuj jeszcze raz powstałe sumpty oraz przemyśl, które z nich będziesz w stanie ograniczyć.