Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/siecmilosci.pl/includes/menu.inc).

Jak duże bywały stare rosyjskie banknoty oraz jak dużo mogą być obecnie warte?

  • Posted on: 22 October 2019
  • By: addmean
Wiele osób posiada jakiekolwiek swoje hobby. Niektórzy zbierają znaczki albo książki. Jeszcze inni interesują się numizmatyką, zatem zbieraniem banknotów oraz monet, jakie wyszły już z obiegu.
Wernisaż w Loftach Platinum,
Author: Czesław Chwiszczuk
Source: Grupa Archicom


W przypadku banknotów tego typu stare pieniądze można by składować w specjalnych klaserach, zatem albumach posiadających plastikowe opakowania zabezpieczające. Czy wiesz, że oficjalną walutą były w przeszłości w Polsce marki polskie? Bądź, że jeszcze dwadzieścia lat temu dowolna pracująca osoba była milionerem? Dopiero po tzw. denominacji w 1995 r., gdy to 10000 zł zmieniono na 1zł, zaczęliśmy zarabiać (w teorii) o wiele gorzej. Jeżeli posiadasz banknoty sprzed denominacji oraz są one w doskonałym stanie, to możesz je odsprzedać kolekcjonerom za paręset złotych za banknot o nominale 2 mln starych złotych.

Absorbujący wpis? Jeśli tak myślisz, to bez wahania kliknij tu, gdyż naprawdę warto zobaczyć tam (https://eventroom.pl/) inne pokrewne posty.

Warto dodać, że pod koniec
lat 80-tych i na początku 90-tych ubiegłego wieku w Polsce wystąpiła hiperinflacja. Sięgnęła nawet poziomu niemalże 1400%. Do obiegu wprowadzano banknoty o coraz większych nominałach. Rozpatrywano nawet wprowadzenie banknot o wartości 5 milionów złotych z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Ostatecznie nie trafił do obrotu, miał jedynie charakter kolekcjonerski.


stare pieniądze
Author: Les Chatfield
Source: http://www.flickr.com


Ciekawostką jest również fakt, że są stare pieniądze, dokładnie carskie banknoty (www.snmw.pl), jakie mają szerokość ok. 30 centymetrów. Są one tak powszechne nawet obecnie, że można by je kupić za około 20-30 zł. Jednak stare pieniądze to nie jedynie banknoty. Są monety, jakie nadal mogłyby cieszyć oko swoim stanem. Należałoby również wspomnieć, że nawet kilkusetletnie polskie monety mogą być dosyć niedrogie.
Na ich cenę maksymalny wpływ mają stan i popularność na wśród kolekcjonerów. Z innej strony stare pieniądze mogą być warte majątek: w Stanach Zjednoczonych pewna moneta była wyceniona na sumę kilku milionów obecnych dolarów.