Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/siecmilosci.pl/includes/menu.inc).

Gdy przychodzi czas na spłacenie należności – na czym polega windykacja długów i jak wygląda?

  • Posted on: 5 March 2021
  • By: addmean
Otrzymanie pożyczki w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo łatwe – bardzo często nie wymaga nawet pokazania dowodu osobistego czy poręczenia. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tej opcji w czasie nabywania nowych sprzętów, domów i nie tylko. Niestety kłopot zaczyna się wtedy, gdy nie starczy nam pieniędzy na spłatę raty. Na czym zasadza się proces windykacji należności?
Windykacja to podstawowy etap procesu odzyskiwania należności przez wierzyciela i jest to sposób łagodny dla zadłużonej osoby (kontynuuj czytanie).

Zapewne przysłuży Ci się najnowsza wiadomość (http://mangata.com.pl/srubena-unia/). Więc kliknij w ten link oraz ciesz się wpisem, który z radością dla Ciebie napisaliśmy.

Działanie windykatora zasadza się bowiem na rozmowach i negocjacjach z dłużnikiem, w celu uzyskania porozumienia pomiędzy nim a wierzycielem. Można zatem powiedzieć, że firmy windykacyjne są pewnego rodzaju mediatorami, którzy mają za zadanie ustalić wraz z zadłużonym taki plan zapłaty długu, aby był on dla niego realny do wykonania. Jednocześnie muszą one jednakże brać pod uwagę korzyści wierzyciela, gdyż to on ich zatrudnia. Windykacja nie może być jednakże utożsamiana z innym procesem odzyskiwania należności, a mianowicie z egzekucją komorniczą. Pojęcia te dotyczą bowiem całkiem innych działań, a praca komornika zasadza się na wykonywaniu całkiem innych czynności. Firmy windykacyjne nie mają np. prawa przejąć majątek dłużnika.


firma - przekrój
Author: Ministerio de Relaciones Exteriores
Source: http://www.flickr.com
Osoby zadłużone zwykle doceniają pracę windykatora – z pewnością istnieje długa lista dłużników, którzy dzięki niemu uniknęli zabrania majątku przez komornika. Z tego też powodu opłaca się rozpocząć z nim rozmowy i pozwolić, aby pomógł nam w ustaleniu korzystnego planu spłaty długu. Brak kooperacji ze strony dłużnika może bowiem spowodować poważne konsekwencje. Każdego dnia do sądu trafia lista dłużników, którzy zrezygnowali ze współpracy z windykatorem i przeciwko którym składane są pozwy nawołujące do zapłaty długów. Z tej perspektywy ingerencja windykatora okazuje się być korzystna .Należy jednakże pamiętać, że windykator nie jest funkcjonariuszem prawa i nie dysponuje takimi kompetencjami jak komornik. Gdy wykracza on poza swoje uprawnienia, mamy prawo poprosić o zmianę mediatora lub zgłosić naruszenie przepisów.